| Praëjusá ketvirtadiená Šiauliø apygardos prokuratûroje vykusi aðtri ekspertø apskrito stalo diskusija parodë, kad skirtingas dorovës suvokimas visuomenëje, nukentëjusiøjø stigmatizavimas ir ðalyje vyraujantis skurdas tik skatina þmoniø prekybà ir sekso industrijà ðalyje.
Lietuvos Caritas ir Šiauliø apygardos prokuratûros inicijuotoje diskusijoje dalyvavo Vytauto Didþiojo universiteto Socialiniø mokslø fakulteto dekanas prof. Jonas Ruðkus, Šiauliø apygardos teismo teisëjas Raimundas Jurgaitis, Šiauliø apygardos prokuratûros Organizuotø nusikaltimø ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Ramûnas Dobrovolskis, Panevëþio apygardos prokuratûros Organizuotø nusikaltimø ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotoja Nida Grunskienë, Šiauliø apskrities policijos virðininko pavaduotojas Robertas Jagminas, Šiauliø vyskupijos Caritas direktorius Egidijus Venckus ir kiti teisësaugos ir Baþnyèios atstovai.
Renginio dalyvius pasveikino Šiauliø apygardos vyriausiasis prokuroras Aivaras Povilaitis ir Šiauliø miesto mero pavaduotoja Alma Javtokienë.
Ekspertai paþymëjo, kad bene vienintelë ir efektyviausiai pagalbà nukentëjusiosioms mûsø ðalyje teikianti organizacija yra Lietuvos Caritas. Organizacija nuo 2001 metø rudens ágyvendina projektà „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“.
Pasak Vytauto Didþiojo universiteto Socialiniø mokslø fakulteto dekano prof. J. Ruðkaus, apie prekybos þmonëmis problemà reikia kalbëti per stigmos ir socialinio jautrumo aspektus.
„Problemà skatina susidaræ neátikëtini ekonominiai skirtumai tarp provincijos ir didmiesèiø. Nukentëjæ asmenys jauèia gëdà, paþeminimà, kaltës jausmà, visuomenës atstûmimà. Visa tai patiriama nuo pat pirmøjø dienø. Toks procesas vyksta nepertraukiamai“, − sakë J. Ruðkus.
Šiauliø apygardos teismo teisëjas R. Jurgaitis papasakojo apie savo patirtá nagrinëjant bylas susijusias su prekyba þmonëmis. Nuo 2006 metø Šiauliø apygardos teisme iðnagrinëtos penkios tokio pobûdþio bylos.
„Merginos vykti á uþsiená daþniausiai suviliojamos siûlant gerai apmokamà darbà. Patyrusios prievartà merginos vëliau labai nenoriai duoda parodymus, dël patirtø iðgyvenimø“, − teigë teisëjas R. Jurgaitis.
Pirmà kartà tokio pobûdþio diskusijoje apie savo skaudþius iðgyvenimus atvirai ir iðsamiai papasakojo viena ið Lietuvos Carito globojamø nukentëjusiøjø.
Dabar jau pilnametë mergina atvirai papasakojo apie paauglystëje patirtà smurtà ir prievartà, apie sutenerius, kurie apgaulës ir ðantaþo bûdu iðviliojo mergina dirbti neva gerai apmokamo darbo uþsienyje. Iðsamiai ir atvirai papasakota merginos istorija sukrëtë visus diskusijos dalyvius.
Nukentëjusiai merginai Didþiojoje Britanijoje pabëgti nuo skriaudëjø padëjo vietinë policija, kuri pasirûpino merginos ir jos vaikø saugumu bei gráþimu á namus. Lietuvoje merginai pagalbà suteikë Carito darbuotojos.
„Visuomenei neturint moraliniø svertø, moterø paklausa tik didëja. Tai lemia pirmiausia materialiniai dalykai. Atsiranda naujos moterø iðnaudojimo veiklos rûðys, kaip „web“ modeliai, kai uþ pinigus merginos internete atlieka lytinius aktus. Á ðià veiklà átraukiami ir nepilnameèiai asmenys“, − apie naujas prostitucijos formas sakë Šiauliø apygardos prokuratûros Organizuotø nusikaltimø ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojas R. Dobrovolskis.
Lietuvos Carito atstovai paþymëjo, kad visuomenëje vyraujanti pakantumo tokiems nusikaltimams atmosfera sukuria nebaudþiamumo atmosferà.
Diskusijose dalyvavusio krepðinio trenerio Antano Sireikos teigimu, kai kuriose ðalyse prostitucija yra áteisinta. Anot A. Sireikos, reikia pripaþinti, kad yra dalis moterø, kurios savo noru uþsiima minëta veikla.
Šiauliø policijos atstovai buvo kategoriðkai nusiteikæ prieð galimà prostitucijos legalizavimà ðalyje.
„Legalizavus prostitucijà problema neiðnyks. Tiesiog tie þmonës, kurie organizuoja merginø pardavimà imtø dominuoti tokiame versle. Situacija dar labiau pablogëtø“, − savo nuomonæ iðsakë Šiauliø apskrities policijos virðininko pavaduotojas R. Jagminas.
Daug diskusijø sukëlë advokates Violetos Savickienës teiginiai, jog toli graþu ne visos moterys, pakliuvusios á prekeiviø þmonëmis tinklus, yra aukos.
„Jei jau sutikai su pasiûlymu tapti prostitute, priimk ir pasekmes, nesvarbu ar tai butu smurtas, iðnaudojimas, iðkrypëliðkos klientø uþgaidos. Na, o verbuotojai ir suteneriai yra tiesiog to verslo vadybininkai”, – savo nuomonæ iðsakë þinoma advokatë.
Advokatës V. Savickienës poþiûriui prieðtaravo Panevëþio apygardos prokuratûros prokurorë N.Grunskienë, teigdama, kad reikia visada atsiþviegti á aplinkybes, iðstumianèias moteris á sekso vergijà.
Didelæ patirtá nagrinëjant tokio pobûdþio bylas turinti prokurorë iðsamiai papasakojo apie verbuotojø taktikas, apie tai, kaip nelengva nukentëjusioms moterims duoti parodymus prieð savo kankintojus.
Advokatë V. Savickienë paþymëjo, kad kalbëti reikia daugiau apie moralæ tø asmenø, kurie naudojasi prostituèiø paslaugomis.
Diskusijos dalyviai atkreipë dëmesá, kad seksualumo propagavimas þiniasklaidoje yra þalingas vaikams, kuriø moralinës vertybës dar tik formuojasi.
Šiauliuose vykusi diskusija baigësi Šiauliø vyskupijos Caritas direktoriaus Egidijaus Venckaus mintimis, kad atviras ir iðsamus problemos ávardijimas turi suvienyti dar didesnëms pastangoms kovoti prieð prekybà þmonëmis ir prostitucijà Lietuvoje.
Lietuvos Caritas numato panaðias diskusijas ir kitus renginius organizuoti ir kituose Lietuvos miestuose. Daugiau apie Lietuvos Carito vykdomà projektà „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“ galite suþinoti internete www.caritas.lt ir www.anti-trafficking.lt
Daugiau informacijos: Projekto koordinatorë Kristina Miðinienë Mob. tel.: 8 671 32 147 |